Pakend 250g
100g 1 portsionis
Sisaldab: Energia 1715kJ/410kcal 85,8kJ/20,5kcal
L-glutamiini 100 g
Glutamiin on oluline amiinohape sportlase toidusedelis. On ammu teada-tuntud selle positiivne mõju lihaste valgusünteesile ja katabolismile (glutamiinil on lihaste lagundamist takistav toime, mis järgneb igale kõvale treeningule). Peale selle parandab glutamiin organismi immunoloogilist kaitsevõimet suurtel koormustel. Glutamini toime on kõige efektiivsem, kui seda võtta nii enne treeningut kui pärast seda. Sobiv annus jõualadega tegelemisel on 5 grammi kaks korda päevas. Hoida kuivas ja lastele kättesaamatus kohas.
Maitselt kergelt kibe, mis on iseloomulik puhtale L-glutamiinile
Glutamiin on üks 20 aminohappest.Organism toodab teda valiinist, leutsiinist ja isoleutsiinist.Treeningkoormusest, traumast või infektsioonist põhjustatult tõuseb G. vajadus niivõrd, et organism ei suuda ise seda enam toota.
G. on vajalik kõigile organismi kiiresti jagunevatele rakkudele, eriti soolestiku limaskestale ja valgeverelibledele. Need rakud katavad G. vajaduse toidust või kui ei jätku, siis organismi glutamiinivarudest.
Kõige enam esineb G. skeletilihastes, seal on ta 60% kõige enam esinev aminohape.Sealhulgas on ta tähtsus lihaskontraktsioonis vaid 6-7%.Teine tähtis ülesanne on tal ammoniaagimürgituse ärahoidmine.
Kõik stresssituatsioonid – treening, psüühiline koormus, vigastus, haigus-kutsuvad esile kõrgenenud G. vajaduse, sest lisaks kortisooli kontsentratsiooni tõusule vabaneb lihastest ka palju glutamiini.Stressi puhul on esimene aminohape, mis lihastest lagundatakse, just glutamiin, seejärel vabanevad juba teised aminohapped.Seega, glutamiin esineb organismis justkui teiste aminohapete kaitsjana.
Glutamiini lisamine aitab ära hoida lihaste degratatsiooni ja selle manustamisel suureneb lisaks glutamiini tasemele ka teiste aminohapete tasakaal organismis.
Stressivastane reaktsioon tähendab seda, et kataboolsed steroidhormoonid ja katehoolamiinid – adrenaliin ja noradrenaliin – vabastatakse neerupealistest, põhjustades lihaste lagundamise kaudu negatiivse valgubilansi.Glutamiini manustamine aitab seda takistada.
Kataboolse stressi puhul kasutatakse energiaalikana just hargnenud ahelaga aminohappeid BCAA, nende kasutamine võib intensiivsel treeningul tõusta kuni 15%.Seega peaks 30min enne treeningut kasutama just BCAA sisaldavat preparaate, sest neid võtab organism kergelt omaks ja hoiab ära lihaskoe lagunemise.
Glutamiin aitab ka immuunsust tõsta, sest ühe tähtsaima organismi antioksüdandi – glutatiooni – süntees sõltub just glutamiinist.
Mõju organismis
tugevdab immuunssüsteemi
tõstab glükogeenisisaldust skeletilihastes
tõstab vere puhveromadusi
stimuleerib valgusünteesi
väldib lihaskoe lõhustumist
stimuleerib STH produktsiooni
kiirendab soolestiku motoorikat
Toiduga saab organism väga väikese koguse glutamiini, kõigest 4-8%, seega näiteks 200g proteiini korral vaid 8 –16%.glutamiin hävib kuumusega, seega keedetud või praetud lihas on tema sisaldus minimaalne.
Kasutamine
Päeva jooksul 4-6 korda a 2-4g glutamiini
Võtta kohe peale ärkamist, samuti enne uinumist, et STH produktsiooni intensiivistada.
Teine võimalus on võtta enne ja peale treeningut, korraga 5-10g.
Või, 10-15g glutamiini kohe peale treeningut, lisaks 1,5 – 2t pärast veel kord 10-15g.
Immunsüsteemi tugevdamiseks – 5g päevas hommikul või õhtul
STH produktsiooni tõusuks – 2-5g võimalikult tühja maoga
Lihastes glükogeenihulga tõusuks – 10-30g päevas, võtta osadena päeva jooksul, sealhulgas 10-15g kohe peale treeningut.
Pulbrivorm on efektiivsem ja odavam kui tabletid. Juua kohe peale vees lahustamist, sealhulgas lahustub vees halvasti.
Peptiidvormis on glutamiini sisaldus vaid 60%.
Kõrvalnähud suurtel doosidel tervetel sportlastel puuduvad.
Glutamiini toime
Tagab sportlastel kiirema taastumise
Suurema töövõime lihastreeningul
Lihasjõu kerge juurdekasvu
Osadel sportlastel võib alguses esineda kerge kehakaalu tõus
Annustamine: 5g pulbrit segatakse spordijoogi sisse ja juuakse 1-2 korda päevas.